Crvena ribizla Rovada

350 RSD

Opis sorte crvene ribizle Rovada

Vreme cvetanja: maj

Vreme zrenja: polovinom jula

Bobice crvene ribizle su krupne, na izuzetno dugim grozdovima, kiselkasto-slatkog i osvežavajućeg ukusa.

Može se gajiti po sistemu: žbuna, žive ograde i špalira.

Ribizla Rovada je holandska sorta, crvena ribizla koja rađa krupne plodove na izuzetno dugim grozdovima. Prinosi su joj veoma visoki i dobrog kvaliteta. Otporna je na većinu oboljenja lista, uključujući i pepelnicu. Cveta kasno u proleće, što joj omogućava da izbegne kasne prolećne mrazeve. Bobice su sočne, ne suše se leti, što ukazuje na visoku otpornost na vruću sezonu.S obzirom na kasnije vreme cvetanja, kasnije i sazreva (srednje kasno sazrevanje). Predstavlja standardnu sortu za tržište svežih plodova.

Ova vrsta crvene ribizle ima manje nedostatke:

  • velika osetljivost na nagle promene klime,
  • mali procenat ukorenjavanja mladih sadnica,
  • nije otporna na jače udare vetra,
  • što su gušći grmovi time je manji prinos.

Od prednosti sorte Rovada mogu se izdvojiti:

  • fleksibilnost grma za razne tipove uzgoja,
  • obilna produktivnost,
  • sorta je zimi izdržljiva,
  • otporna na visoke temperature,
  • otporna je na tipične bolesti ribizla.

Mesto za sadnju

Ribizlu treba posaditi na mestima sa dobrom izloženošću sunčevim zracima i dobro zaštićenim od jakih vetrova. Povoljne pozicije za gajenje sorti crvene ribizle Rovada su jug i severo-istok.Optimalno mesto za uzgoj crvene ribizle je južna strana vrta ili povrtnjaka sa ogradom na vetrovitoj strani. Takođe, ribizla će dobro uspevati u delimičnoj senci ili pored bilo kog voćnog drveta osim oraha.

Sadnja

Priprema sedišta (sadnog mesta) vrši se u bilo koje klimatski pogodno vreme pre same sadnje. Zemlja se iskopa tako da se dovede u rastresito stanje na određenu dubinu, a zatim se dezinfikuje bilo kojim dostupnim fungicidom i zatrpa. Zemlji se dozvoljava da se odmori 3-4 dana, a zatim, pre sadnje, vrši se ponovno iskopavanje, izvađenu zemlju pomešajte sa humusom ili kompostom.
Na odabranom području kopaju se rupe dubine i prečnika 40 do 50 cm. Kod višestruke sadnje grmlja crvene ribizle održava se rastojanje od 1-1,5 m. Pre sadnje ispitajte se sadnice imaju li truleži, bolesti i suvoću grana, ako imaju rešite ih se. Zatim se 5-6 sati koreni biljaka potapaju u vodu. Na dnu sadne jame mora se sipati šljunak ili drenaža i deo tla pomešan sa đubrivom. Koreni crvene ribizle ravnomerno se raspoređuju i zatrpaju zemljom. Za sadnju treba birati jednogodišnje sadnice.
Sadnice i reznice se uvek sade pod uglom od 45 °C. Prizemni deo treba da započne na 5-7 cm iznad korena. Oko zasađenog grma pravi se korenski krug,  dodajte zemlju da koreni ne bi provirili na površinu(da se nebi osušili ili promrzli zimi). Bez obzira na temperature u sezoni, crvena ribizla Rovad se malčira piljevinom ili agrofibrom malč folijama, što smanjuje učestalost zalivanja.

 

Kategorija:

Opis

Nega

Ribizli treba obezbediti dovoljno zalivanja i hraniva, sa redovnim je orezivanjem kako ne bi došlo do zgusnutog rasta.

Zalivanje

Ovu sortu crne ribizle karakteriše širenje korena koje zahteva dozirano zalivanja, kako zemljišnog za koren tako i prskanjem za nadzemnu masu. Najbolje je ribizlu zalivati rano jutro ili nakon zalaska sunca. Pratite stanje tla, ne sme postati zeleno jer je to znak truleži koja može zahvatiti koren i nadzemni deo biljke. Takođe pazite da se ​​zemlja ne presuši, zalijevajte u blizini korijena. Da bi se obezbedio kiseonik u korenu, tlo treba da se redovno okopava, kako bi bilo rastresito. Osnova grmlja se malčira kako bi se omogućilo zadržavanje vlage i smanjila učestalost zalivanja.

Karakteristike sezonskog zalivanja:

  • U proleće se grmlje ribizle zaliva 1 do 5 puta nedeljno. Za 1 grm crvene ribizle dovoljno je 10 litara.
  • Leti se  zaliva 1-2 puta mesečno, tako da Rovada neće istrunuti i brzo će sazreti.
  • U jesen, grmlje se obilno zaliva kako bi se obezbedile zalihe vode za zimu, tako da će grm mirno podneti mraz.

Đubrenje

Đubriva se primenjuju 4-7 puta tokom cele vegetacije. Na proleće se šalitra(kalijumovo đubrivo) unosi u tlo, pa se grm brzo prilagođava novoj sezoni, počinje da zeleni i cveta. U vreme cvetanja, ribizli se unosi prihrana sa mineralnim aditivima. Možete koristiti složena đubriva u bilo kom obliku, ali u malim količinama. Prilikom pripreme grmlja za zimu, gornji sloj tla se rastresa i meša sa humusom, kompostom ili ptičjim izmetom. Zatim se svake godine kontroliše kiselost tla i ponovo uvodi drveni pepeo. Da vam prinos nebi pao, ispod grmlja se stavlja suvi mullein (biljka divizma), koji prilikom zalivanja ribizle oslobađa hranljive materije.U rano proleće treba primeniti azotna đubriva (nitratna). Tokom perioda cvetanja, biljci su potrebni minerali, pa je trebate hraniti mineralnim kompleksnim đubrivom. Na jesen bi  trebalo dodati glisnjak i humus.

Orezivanje

Rovadu karakteriše tendencija ka zgušnjavanu grma, pa se mora prorediti. Na početku razvoja grma preporučuje se ostavljanje dva izdanka, a kada se grm formirao četiri. Nakon tri godine, grmove je potrebno redovno rezati, jer izdanci drugog reda počinju tada intenzivno rasti. Od četvrte godine uklanja se stari rast izdanaka. Optimalno je sprovesti postupak rezidbe u rano proleće i u kasnu jesen.Uklanjanje viška izdanaka će spasiti biljku od malih prinosa, ribizla će rasti bolje. Prvo se vrši prolećna sanitarna rezidba, koja će zaštititi biljku od bolesti i smrti. Uklanjaju se suve i gljivicama pogođene grane. Višestruko gusti izdanci se iseku, ostavljajući 5-6 najmoćnijih grana. Mladi izdanci se proređuju, ostavljajući samo fleksibilne i zdrave izdanke sa procvetalim pupoljcima. U kasnu jesen uklanjaju se samo suvi i nezdravi izdanci, vrši se sanitarno obrezivanje čitavog grma.

Temperature

Priprema za zimu

Rovada je prilično zimski otporna sorta, ali da bi se garantovalo očuvanje integriteta, grm je pripremljen za zimu pre prvih mrazeva. Nakon sanitarne rezidbe, sorta je malčirana debelim slojem piljevine, prekrivena smrekovim grančicama, grane se sakupljaju u grozd i vezuju. Kao sklonište koriste se agrofibre, termoizolacija, pamučna tkanina, krovni pokrivač ili karton. U regionima sa jakim mrazima, sorta je umotava u nekoliko slojeva. Sklonište se uklanja sa početkom zagrevanja ili nakon što se sneg potpuno otopi.

Uprkos činjenici da je Rovada sorta otporna na mraz, biljka ne bi trebalo da bude izložena prekomernoj hipotermiji. Ribizla dobro podnosi temperaturne promene, podnosi niske temperature do -34 ° C. U regionima gde temperatura zimi može da padne ispod 35° C, biljci treba obezbediti sklonište koje je neće samo izolovati od hladnoće, već i pritisnuti grane na zemlju da bi je zaštitilo od naleta vetra. U te svrhe potrebno je napraviti rovove duboke deset centimetara, spustiti grane u njih i posipati ih rastresitom zemljom (utrapiti). Takođe možete nežno pritisnuti grane na zemlju koristeći cigle ili komade drveta. Metal se za to ne može koristiti. Nakon fiksiranja, grmove je potrebno prekriti izolacijom (agril folijom). Ne obavijajte grane nepropusnim materijalima, jer biljci treba pristup kiseoniku.Početkom prolećnih otapanja potrebno je biljke osloboditi iz skloništa kako bi se stabljike probudile bez odlaganja i dale pun prinos.

Bolesti i štetočine

Najveću opasnost za Rovadu predstavljaju gljivične bolesti, kao i štetočine poput lisne vaši.

Crvenu ribizlu Rovad karakterišu gljivične i zarazne bolesti. Septoria uzrokuje širenje zarđalih tačaka, usled čega biljka odbacuje sve lišće. Bordovska čorba  tečnost će sprečiti pojavu gljivica, 15 mg supstance se razblaži u 10 litara vode i prska na grmlju. Antraknozu karakteriše potpuno uništavanje ribizle: lišće, bobice, truljenje korenja. Kod prvih znakova bolesti neophodno je izvršiti sanitarno obrezivanje i prskanje fungicidima. Rak korena se brzo manifestuje: grane se suše, kad se slome, unutra nema ništa živo, koreni, kada se iskopaju, imaju izrasline. Rak se ne može zaustaviti, pa da bi se izbegla ova pojava, ne sme se dozvoliti višak vlage u zemljištu.

Od štetočina, staklo od ribizle i žučna uš smatraju se najopasnijim. Na jesen stakleni crv ubacuje larve gusenica koje uništavaju pupoljke i oštećuju grane. Početkom proleća biljka više nije u stanju da se u potpunosti razvije; u većini slučajeva ribizla umire nakon uklanjanja skloništa. Pre pripreme za zimu, biljka se prska rastvorom Karbofosa.Uši se pojavljuju leti, pa se sorta Rovada prska insekticidima 1-2 puta pre i posle cvetanja.

Septoria (bela tačka)

Septorija je parazitska gljivična bolest koja uzrokuje pojavu mrlja na  lišću, koje se postepeno uvećavaju i uzrokuju da lišće otpadne. Nitrafen rastvor pomaže u sprečavanju bolesti. Pred cvetanje, grmlje treba tretirati rastvorom Bordeauka. Takođe, za prevenciju je potrebno pravovremeno ukloniti biljne ostatke oko stabljike.

Antracnoza

Najopasnija bolest ove sorte. Gljiva koja uzrokuje opadanje lišća i bobica sa pojavom truleži. Kao i u slučaju septorija, za prevenciju od antracnoze potrebno je na vreme da se oslobodite biljnih ostataka, i da biljke prskate rastvorom Bordeauk tečnosti.

Čaša od ribizle

Čaša od ribizle je gusjenica štetočina koja se zimi naseljava na prošlogodišnjim izdancima ribizle. Tokom života pojedu pupoljke biljke i oštećuju izdanke, usled čega biljka izsušuje.Grane zahvaćene gusenicom treba odmah iseći i spaliti. Dve nedelje nakon cvetanja ribizle, poškropite je rastvorom Karbofosa da sprečite pojavu stakla.

Žutnjačarska afta

Zelene štetočine koje se hrane listovima ribizle. Najaktivnije su početkom letnje sezone. Za borbu protiv lisnih vaši pomaže tretiranje grmlja rastvorom Nitrafena. Potrebno je blagovremeno da se oslobodite izdanka koji su jako pogođeni listnim vašima. Takođe tretman rastvorom Karbofosa pomaže u borbi protiv. Biljke treba tretitati zaštitnim sredstvima pre cvetanja ili nakon berbe.

Berba

Berbu crvene ribizle treba obaviti kad grm potpuno sazri. Bolje je koristiti male posude za prikupljanje plodova, kako se bobice ne bi sabile pod njihovom težinom. Branje treba vršiti za vreme hladnijih i suvih dana, jer se bobice ubrane nakon kiše ne skladište. Osušene bobice možete čuvati u frižideru, u plastičnim kesama. Ribizla može dugo da zadrži svoj ukus, ali korisna svojstva počinju da se gube nakon nekoliko meseci čuvanja.Rovada plodove obilno donosi, pa sa 1 grmlja možete sakupiti od 5 do 7 kg. Bobice sazrevaju u avgustu ili septembru, što takođe zavisi od regiona rasta. Nakon tehničke zrelosti, bobice se ne raspadaju, pa se berba može odložiti u pogodno vreme. Bobice se uklanjaju četkama, tako da će rok trajanja i prezentacije trajati duže. Masa bobica je 0,5-1,5 g. Ribizla se opere, a zatim stavi u kontejner. Obično se deo useva suši, zamrzava, jede, ostatak se prodaje. Rovada je pogodna za prevoz na kratke relacije.Nakon berbe se čuva sveža u frižideru na temperaturi od + 10 ° C do 0 ° C, smrznute bobice su jestive u roku od 3 meseca od datuma smrzavanja.

Pitanje o proizvodu: Crvena ribizla Rovada

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka