Nar Punica granatum

2,000 RSD

Nar (Punica granatum) spada u mediteransko voće koje se uz malo nege i zaštite može uzgaja i u zoni kontinentalne klime. Sadnice nara u proleće imaju dekorativne cvetove koji posle daju plod. Plod nara ima žuto-crvenu ljusku koja obavija veliki broj semenki, koje su okružene sočnim crvenim plodnim mesom. Nar se može gajiti u Srbiji, s tim što je sazrevanje plodova otežano, jer u to vreme treba da vladaju visoke temperature. Raste u visinu na našem podnevlju najčešće do 6 m a u širinu do 4,5m. Nar je otporan na sušu i može se gajiti u suvim područjima sa mediteranskom zimskom klimom ili u letnjim kišnim klimatskim uslovima. U vlažnijim područjima mogu biti skloni propadanju korena zbog gljivičnih bolesti. Nar može da toleraše umereni mraz do oko −12 °C, dok temperature niže od -15 do -20 °C mogu da oštetite biljku.

Karakteristike

  • Tip zemljišta: dobro drenirano, pretežno lagano (peskovito).
  • Sadnja: od septembra do decembra (jesenja) ili od marta do juna (prolećna).
  • Cvetanje:  od avgusta do oktobra.
  • Sazrevanje: sazreva u kasnu jesen i početkom zime, od septembra do decembra.

Za najbolje rezultate uzgoja nara treba mu obezbediti dobro drenirano zemljište i poziciju na punom suncu. Naru je potrebno dugo, toplo leto za formiranje kvalitetnih plodova, temperature između 13°C i 16°C u jesenjem periodu kako bi plodovi sazreli. Posadite nar okrenutom prema jugu ili zapadu, bilo kao slobodno stojeću biljku ili prislonjenu uz zid (odličan za sadnju uz ograde i zidove).

Uputstva za sadnju

  • Sadite u proleće ili jesen da biste biljkama pružili najbolji početak.
  • Izaberite lokaciju koja će omogućiti da se korenje širi i grane slobodno rastu.
  • Da biste pripremili mesto za sadnju, iskopajte rupu duboku kao korenov sistem biljke i tri puta širu,tako da se novi koreni mogu lako širiti.
  • Nakon što uklonite zemlju, pomešajte je sa kompostom ili tresetnom kako bi obogatili tlo.
  • Postavite biljku u rupu. Ako je klupko korena umotano u mekanu tkaninu, ovo se sada mora ukloniti zajedno sa svim kanapom ili žicom koja pričvršćuje foliju. Ako su koreni čvrsto zbijeni, nežno ih razdvojite prstima.
  • Vratite zemlju u prostor za sadnju, čvrsto ga namotavajući oko korena.
  • Napunite rupu sve dok linija tla ne bude samo u dnu biljke, gde koreni počinju da izbijaju iz glavnog stabla.
  • Dobro zalijte biljku, a zatim dodajte sloj malča oko 5 cm, kao što je iseckana kora (najčešće borova), oko područja za sadnje. Držite malč najmanje 10 cm dalje od stabljike biljke, jer to može zadržati koru previše vlažnom i uzrokovati njeno propadanje.
Kategorija:

Opis

Vodič za negu nara

Zalivanje

U zavisnosti od padavina, nove biljke treba zalivati jednom nedeljno tokom prve sezone rasta. Sporo, jednočasovno navodnjavanje bi trebalo bi da odradi posao. Tokom vrućih perioda, bolje je temeljno natapanje zemlje do 20 cm svakih nekoliko dana nego zalivanje malo dnevno. Duboko zalivanje podstiče korenje da raste dublje u zemlju, što rezultira čvršćom biljkom sa većom tolerancijom na sušu.

Da biste proverili vlažnost zemlje, prstom ili ručnom gletericom iskopajte malu rupu i pregledajte tlo. Ako je prvih 5-10 cm zemlje suvo, vreme je za zalivanje.

Pratite novu biljku tokom prve dve godine da biste bili sigurni da dobija vlagu koja joj je potrebna. Nakon toga treba da budu dovoljno jake da prežive same.

Iako je nar relativno otporan na sušu, ipak mu je potrebno redovno vlaženje kako bi proizveo plod. Redovno zalivanje je ključno za mlade biljke koje još nisu razvile snažan korenov sistem. Nar preferira dubinsko zalivanje velikom količinom vode, koje omogućava da se ceo korenov sistem dobro natopi.

Đubrenje

U prvoj godini, nađubrite svoj nar stajnjakom ili baštenskim kompostom. Počevši od druge godine, primenite uravnoteženo granulirano đubrivo u proleće, posebno ako vašem tlu nedostaju vitalni hranljivi sastojci. Izbegavajte nanošenje đubriva direktno uz stablo (samo zona korenskog sistema).

Dobro ukorenjeni nar treba đubriti svake 2-3 godine. Đubrite ga u rano proleće kada biljke počnu da rastu.

Đubriva su dostupna u mnogim oblicima: granulisana, sporo oslobađajuća, tečna đubriva, organska ili sintetička (veštačka). Odredite koji metod primene je najbolji za vašu situaciju i izaberite proizvod dizajniran za drveće i žbunje, ili koristite nutritivno uravnoteženu formulu opšte namene kao što je 10-10-10. Uvek pratite uputstva na pakovanju đubriva za dozu primene i raspored tretiranja. Prekomerno đubrenje biljaka ili primena u pogrešno vreme tokom vegetacije može dovesti do povrede biljaka.

Orezivanje

Jednom mesečno odrežite obolele, uvele listove. Orezivanje je potrebno da bi se uklonile mrtve grane, podstakao rast granja (grma), pospešilo cvetanje i održala određena veličina ili oblik biljke.

Mrtve grane treba ukloniti blizu stabla, u ravni sa korom. Prilikom rezidbe da bi se kontrolisala veličina ili oblik biljke, rezove treba napraviti neposredno iznad lisnog pupoljka i to pod blagim uglom od 45°. Ovaj pupoljak će biti mesto gde će niknuti novi rast grane ili cveta.

Mnogi grmovi se mogu redovno šišati kako bi zadržali oblik kao živa ograda, ivica ili formalna grmolika osnova.

Uvek koristite oštre, čiste alate prilikom rezidbe. Postoji mnogo dostupnih alata u zavisnosti od posla. Ručne makaze i makaze su idealne za većinu grmlja, dok su testere za zrelo grmlje ili drveće.

Zemljište

Pesak, ilovača, krečnjak, glina, alkalne pH vrednosti

Štetočine i bolesti

Kao i mnoge voćne vrste nar napadaju lisne i štitaste vaši. Insekti koji napadaju nara su: narski leptir Virachola isocrates, listna buba Leptoglossus zonatus, voćne muve i mravi koje privlači neobrano zrelo voće.

Berba

Berba nara vrši se u jesen; u zavisnosti od klimatske zone i godišnjeg doba, tačan period može varirati, ali se vrši u mesecima septembru, oktobru i novembru.

Pitanje o proizvodu: Nar Punica granatum

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka