Dihondra – Dichondra argentea

500 RSD

Dihondra (Dichondra argentea) je lisno dekorativna jednogodišnja puzavica, koja dobro raste u kontejnerima, preliva se preko ivica kontejnera svojim zaobljenim lišćem. Dihondra se može koristiti kao pokrivač tla,imaju uske grozdove brojnih zaobljenih listova koji variraju od zelene do srebrne boje. Karakteriše je dugo viseće stablo koje može da naraste i preko 2 metra, ove biljke imaju prilično brz rast. Kao dugačka brada spušta se sa terasa, ali ukoliko se posadi u cvetnoj leji, jedna biljka može da pokrije 1m² zemljišta. Biljke dihondre cvetaju u rano leto, cvetovi koje razvija su sitni i neugledni,bez posebnog mirisa. Dihondru je najbolje saditi u kasno proleće ili ranu jesen kada su temperature blage. Zbog listova koji su presvučeni voštanim pepeljkom, vrlo je otporna na suv i topao vazduh.

Zbog snažne prirode biljke, ona može razviti invazivne kvalitete u pejzažu. U blagim klimatskim uslovima, biljka će se verovatno širiti van svojih granica, prostirući svoje puzeće stabljike koje se usput ukorenjuju. Međutim, dovoljno je lako odrezati ove stabljike po potrebi kako biste držali pod kontrolom širenje vaše biljke. Takođe možete odrezati krajeve kako biste svojoj biljci dali sveukupni uredniji izgled, što mnogi baštovani to rade kada uzgajaju dihondru između pločnika ili u kontejnerima. Travnjake sa dihondrom, možete pokositi na visini od oko 60cm kako biste sprečili da se biljke zamrsre. Dodatna prednost travnjaka sa dihondrom je što biljka ima tendenciju da uguši konkurentski korov, tako da ćete morati da radite sa vrlo malo korova.

 

Kategorija:

Opis

Nega Dihondre

  • Svetlost – Dihondra je najbolja kada se uzgaja na punom suncu , što znači najmanje šest sati direktne sunčeve svetlosti u toku dana. Takođe može rasti i u delimičnoj senci. Ali bez dovoljno sunčeve svetlosti, stabljike dihondre neće se razviti kao gusto lišće, a listovi će biti manji.
  • Zemljište – Odlična drenaža je važna za zdravlje dihondre. Peščana ilovača je najbolji tip zemljišta za ovu biljku, dok glinovito zemljište može ostati predugo vlažno i dovesti do propadanja biljke. Ako imate glinovito tlo, razmislite o sadnji dihondre u podignutom vrtnoj kadici ili kontejneru. Odgovara joj neutralna pH vrednost zemljišta.
  • Voda – Uspostavljene tj. dobro ukorenjene biljke dihondre imaju dobru toleranciju na sušu. Preterano zalivanje može biti štetnije za biljke nego nedovoljno zalivanje, jer vlažno zemljište može izazvati trulež korena i druge bolesti. Ako zabodete prst u zemlju i gornji centimetar je suv, onda je vreme da zalijete svoju dihondru. Dajte mladim biljkama malo više vode dok se njihov korenov sistem uspostavlja, ali ipak pazite da nisu preplavljene.Ne preterujte sa zalivanjem. Dihondra će biti zdrava i otporna biljka ukoliko je između dva zalivanja ostavite da jedan dan bude suva. Obavezno je zalivajte odstajalom vodom jer je osetljiva na hladnu hlorisanu vodu.
  • Temperatura i vlažnost – Biljke dihondre vole toplo vreme i nisu tolerantne na mraz, pa ih nemojte saditi na otvorenom dok ne prođe opasnost od mraza. Vlažnost obično nije problem za biljke sve dok su njihove potrebe za vlagom i drenažom zadovoljene. Srebrne sorte imaju tendenciju da budu otpornije na veoma niske nivoe vlažnosti od zelenih vrsta.Uspeva u toplim kolimatima pa se i gaji na temperaturama iznad 10°C. Kada temperature pređu 16°C, počinje intenzivno da raste, pa za mesec dana može da dosegne i dužinu od jednog metra.Leti odlično podnosi sušu, a osetljiva je na niske temperature.
  • Đubrenje – Jedna pozitivna osobina biljaka dihondre je njihova sposobnost da napreduju u baštenskom tlu koje ima malo hranljivih materija. Obično im nije potrebno dodatno đubrivo. Ako je vaše tlo posebno kamenito i siromašno, možete ga poboljšati dodavanjem komposta.Ako je prihranjujete, to vršite vodorastvorljivim đubrivom za zelene biljke. Sporootpuštajuća đubriva su dobra za dihondru.
  • Štetočine/bolesti – Biljke dihondre su obično veoma zdrave i nemaju često problema sa bolestima. Međutim, buve i crvi imaju tendenciju da se hrane biljkama, oštećujući i slabeći lišće. Biljke možete tretirati insekticidom, iako će zdrave biljke obično same savladati grickanje štetočina.

Pitanje o proizvodu: Dihondra - Dichondra argentea

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka