Josta Ribes x nidigrolaria

500 RSD

Karakteristike

Josta je višegodišnja biljka, voćna vrsta koja pripada porodici ogrozda. Raste kao žbun sa gustim i čvrstim granama koje mogu da narastu do 1,8 m dužine (visine).Grane nemaju bodlje, smeđe su sa belim prugama. Pupoljci su prekriveni ljuskama i jajasti. Listovi počinju da rastu sredinom marta, tamnozelene su boje, nazubljenih ivica i urezani na režnjevima.Cvetovi joste su jednopolni, crveno smeđe boje i skupljeni po 3 – 5 u grozdastu cvast. Cvetaju jednom godišnje i to u aprilu i maju, oprašivanje im vrše pčele. Plodovi su u zrelom stanju tamnoljubičasti, okrugli i sazrevaju u junu i julu. Plodovi su jestivi, ukusni su i osvježavajući, u početku kad su crvene boje malo su kiselkasti, potpunim dozrijevanjem, kad su tamnoljubičasti tj. potpuno zreli su slatki.

Sadnja

Sadi se u rano proleće i jesen na međurednom razmaku od 2 m, a u redovima 1 m, a prve plodove daje u trećoj godini. Za sadnju se koriste ožiljene reznice. Prinos po žbunu u prve 4 rodne godine iznosi oko 3,6 kg.

Iskopajte rupu dvostruko veću od korenske kugle (busen) i dovoljno duboku da se posadi na istom nivou na kojem je grm joste bio u kontejneru. Ako je zemlja loša, iskopajte rupu još šire i napunite mešavinom pola vrtne zemlje i pola komposta ili dopunske humusne zemlje.Pažljivo izvadite busen, postavite ga u centar rupe, najbolja strana biljke je okrenuta napred. Napunite vrtnom zemljom ili izmenjenom mešavinom ako je potrebno kao što je gore opisano. Završite malčiranjem i dobrim zalivanjem.

Ako je grm sa golim korenom, potražite promenu boje negde blizu osnove; ova oznaka je verovatno tamo gde je bila linija tla. Ako je tlo previše peskovito ili previše glinovito, dodajte mu organsku materiju (preporuka glistovit). Ovo će pomoći i kod drenaže i kapaciteta zadržavanja vode. Napunite zemlju, učvrstite dovoljno da podupre žbun joste. Završite malčiranjem i dobrim zalivanjem.

 

Kategorija:

Opis

Josta se gaji na različitim terenima, a najbolje uspeva na područjima sa kontinentalnom klimom. Pogoduju joj veće nadmorske visine, nekada i preko 1.200 metara. Plodovi joste su osetljivi na visoku temperaturu, dok joj niske temperature ne smetaju. Može da izdrži i do -40 °C. U vreme sazrevanja, kada su visoke temperature, plodovi su direktno izloženi suncu i sami se fermentišu. Pojavljuju se fleke, plod gubi na kvalitetu, ima prevreo ukus i nije za upotrebu. Korenski sistem je površinski, zbog čega ga je potrebno izmeštati i obnavljati (orezivanjem), nakon 15 godina. Josta  je samooplodna biljka, tako da sama sebe oprašuje.

Nega

Lokacija – Sadi se na mestu zaklonjenom od jačeg vetra.

Zemljište – Zahteva dobro drenirano , blago kiselo zemljište, sa visokim sadržajem organskih materija.

Svetlost – Pogoduje joj potpuno izlaganje suncu ili polusenka.

Prezimljavanje – Josta brzo raste,dobro podnosi niske temperature (do -40 celzijusa) i dugo živi.

Bolesti i štetočine – Otporna je na bolesti i štetočine, zbog čega ovu biljku nije potrebno prskati. Josta kao hibrid ima ugrađenu otpornost ili imunitet na većinu bolesti bobičastog voća.

Visina i širenje – Visina je 1,8m širenje 1m

Đubrenje – Đubrenje se vrši u kasnu zimu ili rano proleće organskim đubrivom ili kompostom. Zbog žiličastog korena, neophodno je đubriti stajnjakom, u količini 15-20 t/ha površine.

Svetlost – Puno sunce, delimična senka.

Zemljište – Josta preferira vlažno i dobro drenirano, rastresito zemljište. Dodavanje tla kompostom pomoći će poboljšanju teksture i sposobnosti zadržavanja ili drenaže vode. Sloj malča će pomoći da se održi vlaga u zemljištu.

Orezivanje – Orezujte jostu kada miruje u kasnu jesen do kasne zime. U rano proleće, odrežite mrtve ili slomljene grane i orežire nekoliko najstarijih lastara na nivo zemlje da biste podstakli rast većih i slađih bobica joste.

Orezivanje joste se vrši iz dva razloga:

  1. Uklanjanjem starog, oštećenog ili mrtvog drveta, povećavate protok vazduha, smanjujući razvoj bolesti a povećavajući prinos.
  2. Podmlađujete biljku i podstičete je na novi rast što povećava proizvodnju cvetova.

Rezidba ovog listopadnog žbunja se može podeliti u 4 grupe:

  1. Minimalna rezidba (uklanjati samo mrtve, bolesne, oštećene ili ukrštene grane, može se obaviti u rano proleće.);
  2. Prolećna rezidba (podstiče snažan, novi rast koji daje letnje cveće, cvetovi se pojavljuju na novom drvetu);
  3. Letnja rezidba nakon cvetanja (odrežite izdanke i uklonite delove starog letorasta, do zemlje);
  4. Rezidba nakon plodonošenja (cveće se pojavljuje na drvetu iz prethodne godine. Odsecite cvetne stabljike na pola, da bi novi izdanci bili snažni i uklonite do polovine cvetnih stabljika nekoliko santimetara od zemlje)

Uvek uklonite mrtve, oštećene ili bolesne grane prvo, bez obzira na vrstu rezidbe koju radite.

 

Pitanje o proizvodu: Josta Ribes x nidigrolaria

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka