Opis
Сорта шљиве „Крина“ настала је 1977. године укрштањем сорти „Вангенхеимс Фрухзветсцхе“ и „Италијанка“ др Добривоја Огашановића, др Слободана Миленковића и др Светлане А. Пауновић. Званично је призната као нова сорта 2005. године.
Карактеристике стабљике и листа:
Бујност и виталност: Дрво је изузетно бујно и витално, са главним гранама које формирају велики угао гранања.
Размножавање: Накалемљена на подлогу, ‘Крина’ првенствено рађа на једногодишњим гранчицама и мајским гроздовима.
Листови: Јајолики са зашиљеним врхом, светлозелене боје и средње величине.
Цветање и опрашивање:
Време цветања: Средње рано, обично дан-два после сорте Чачанска родна.
Опрашивање: Самооплодно је, што омогућава да се гаји у моносортним засадима.
Отпор:
Мраз: Показује високу толеранцију на касне мразеве током цветања.
Болести: Релативно је отпорна на пероноспора (Полистигма рубрум) и рђу шљиве (Пуцциниа пруни-спиносае), док је умерено осетљива на трулеж плодова (Монилиниа лака). Толерантан је на вирус богиња шљиве.
воће:
Величина и облик: Плод је мали до средње крупан, просечне масе 27,5 г. Димензије су: висина 41,3 мм, ширина 33,1 мм, дебљина 29,6 мм. Облик је јајолики.
Боја: Када су потпуно зрели, плодови су љубичасто-плаве боје.
Месо: жуто, чврсто, сочно и слатког укуса.
Хемијски састав: Садржај растворљиве суве материје варира од 21,5% до 24%, укупних шећера од 8,57% до 13,06%, а укупних киселина од 0,64% до 0,73%.
Камен: Ситан, компактан, светлије браон боје, димензије: висина 23,7 мм, ширина 13,1 мм, дебљина 7,8 мм. Лако се одваја од меса плода.
Употреба: Крина је због високог садржаја шећера погодна за сушење и производњу ракије. Међутим, боја плода, која је ружичасто-плава, може бити мање привлачна за тржиште свежег воћа.
За оптималне резултате у узгоју сорте ‘Крина’ препоручује се редовно орезивање како би се избегло наизменично родјење, с обзиром на њен висок потенцијал приноса.