Mandarina

2,500 RSD

Mandarina sorta Cahara je veoma dekorativno drvo okruglaste krošnje pogodna za uzgoj u saksijama. Pripada skupini vrlo ranih sorti i zrela je za berbu krajem septembra i početkom oktobra meseca. Plod je krupan (150-200 g), pljosnatog oblika, žuto-narančaste boje. Meso je fine strukture, bez semenki i veoma sočno, dok je ukus subjektivno ocenjen kao izvrstan.

Kalemljena na podlogu će narasti za godinu ili dve za kontejnersku prodaju. Nakon kupovine naše kontejnerske sadnice mandarine, trebaće vam kontejner koji ostavlja dovoljno prostora za dubinski rast i širenje korenskog sistema. Ne treba da preterujte, treba da ima oko 8 cm slobodne zemlje oko korenove kugle (busena) nego što je bilo u kupovnom kontejneru. Što nas dovodi do druge stavke pre sadnje. Drveće mandarina voli blago kiselu pH vrednost tla , pa je dobra ideja da rasporedite što više treseta oko busena. Većina humusa za saksijsku sadnju je već neutralna a dodavanjem treseta možete dovesti pH u kiseli opseg. Stavite svoje drvo u saksiju i napunite zemlju oko korena. Postavite drvo na isti nivo kao što je došlo iz rasadnika i dobro je zalijte. Mladim stablima mandarina potrebno je dosta vode dok se dobro ne ukorene. Držite zemlju vlažnom, ali ne mokrom, najmanje nedelju ili dve, a zatim redovno zalivajte. Drveće mandarina koje se uzgajaju u saksiji treba da se đubri najmanje dva puta godišnje i čim vidite novi porast, vreme je da počnete. Postavite svoju mandarinu na sunčano mesto. Kada je vreme konstantno iznad 4 °C, bezbedno je preneti svoje drvo napolje, iako će, kao i većina sobnih biljaka, postepeno premeštanje vaše mandarine u novu mikroklimu sprečiti šok i gubitak lišća. Sledite isti postupak u jesen kada temperature počnu da padaju. Kada je vaše drvo mandarine u zatvorenom prostoru, moraćete da ga zalivate kada je samo vrh zemlje suv na dodir. Dok je vaše drvo mandarine u saksiji na otvorenom, moraćete da ga zalivate svakodnevno. Kako raste, vaše drvo će morati da se presađuje na svake tri do četiri godine. Kao i druge sobne biljke, jedna veličina veća od trenutne veličini saksije bi trebala da bude dovoljna. Takođe će biti potrebno tri do četiri godine da vaša mandarina donese plod.

Sadnja mandarina

Pre sadnje mandarina je neophodno pripremiti zemljište, iskopati rupe i pripremiti đubrivo.Jama za sadnju mandarine se kopa jedan do dva meseca pre sadnje.

Najbolje vreme za sadnju mandarine je jesen, a poslednji rok je proleće pre nego što krene vegetacija, korisno je da voće provede celu zimu posađeno, da bi se zemlja dobro vezala za koren. Problem kod prolećne sadnje je slabiji prijem i slabiji porast sadnica tokom prve godine, kao i potreba da se više navodnjava tokom prve godine.

Priprema zemljišta za sadnju mandarine se sastoji od čišćenja parcele od ostataka prošlih kultura, dezinfekcije zemljišta zemljišnim isekticidima, kao i ravnanja terena i rigolovanja. Zemljište se obogaćuje potrebnim hranjivim materijama (predviđenim za citruse) koji se dodaju pre dubokog oranja. Zatim se đubrivo rasipa ravnomerno po celoj površini nakon čega se izvodi duboko oranje na dubini obično od 40 do 50 cm. Duboko oranje najbolje je obaviti tokom leta jer je kvalitet rada tada najbolji, a i korovi se lakše uništavaju.

Zemljišta pogodna za ovaj citrus su srednje propusna sa dovoljno organske materije ili humusa, dobrog kapaciteta za vodu i dovoljno duboka za razvoj korenovog sistema kao i stvaranje rezervi vode. Reakcija zemljišta trebala bi biti slabo kisela Ph vrednosti od 6,0 do 6,5.

Pri sadnji mandarine obavezno treba paziti na mesto kalemljenja (treba da je iznad nivoa zemljišta), a sadi se malo pliće jer će sigurno doći do njenog sleganja. Uz sadnicu mandarine se stavlja kolac (potpora za stablo) sa severne strane, na samu sadnicu se stavlja kartonski ili plastični štitnik koji služi kao zaštiti stablo od jakog sunca, smrzavanja tokom zime, od prevelikog isušivanja od vetrova, i kao štitnik od glodara. Nakon sadnje je potrebno zaliti svaku sadnicu sa 10 do 15 l vode i nakon sedam do deset dana od sadnje je potrebno ponovo zaliti mandarine. Sadnice se vežu uz kolac, a vezivanje se obavlja u obliku broja osam. Vezove je potrebno tokom vegetacije proveravati da se ne bi urezali u mladu biljku. Posle sadnje sadnice treba skratiti na željenu visinu da bi se iz bočnih pupoljaka razvile buduće grane. Najbolje je saditi je u jesen, eventualno u proleće pre nego što krene vegetacija.

Uzgoj u saksijama

Najbolje je odabrati veće saksije kako kasnije ne bi morala da se presađuje, ali takođe, posuda mora imati dobar sistem za dreniranje zbog čestog zalivanja mandarine. Zatim je neophodno obezbediti mesto koje ima dosta svetlosti, jer joj je dnevno neophodno 6 sati sunčeve energije, ako je to moguće, postavite vaše drvo na južnu ekspoziciju.Takođe treba koristiti đubriva tokom kasne zime, ali i tokom juna i avgusta. Treba koristiti đubrivo sa visokim nivoom azota i fosfora, ili ona koji su posebno napravljena za citruse i to svaki put pri zalivanju biljke. Uz pravu negu, mandarina će dati plodove za 2 godina.

Citrusi koji rastu u kući su patuljaste verzije, a one se redavno podsecaju. Vrlo je bitno redovno ih zalivati u toplim danima, da bi lepo napredovali i bili dovoljno hidrirani. Kada se ne zalivaju redovno, plodovi postanu meki i dehidrirani.

Poprskajte lišće vodom i svoje drvo istuširajte povremeno jer je u zatvorenom prostoru tokom suvlji vazduh. Malčirajte mandarinu, kako bi se omogućila hidratacija zemlje po gornjoj površini posude.

Kategorija:

Opis

Nega

Klima

Mandarina najbolje uspeva u krajevima sa suptropskom klimom. Za nju su najopasnije niske temperature tokom novembra ili početkom decembra, ali i krajem marta i početkom aprila s obzirom da rani jesenji i kasni prolećni mrazevi mogu uništiti njeno lišće, izdanke i plodove.

Kod stabala koja su dobro pripremljena za zimu, mrazevi do -4 °C ne nanose veće štete. Na temperaturama od -4°C do -6 °C može doći do oštećenja lišća kao i jednogodišnjih izdanaka, a ukoliko se temperatura spusti ispod -10 °C može stradati celo drvo. Najosetljivija su mlada stabla mandarine starosti do 5 godina.

Ako se relativna vlažnost vazduha spusti ispod 50 % (kad su temperature više od 30 °C), može doći do poremećaja u fiziološkim funkcijama stabala, što se reflektuje na opadanje zametnutih plodića kao i značajnom smanjenju roda. Ako se relativna vlažnost vazduha spusti do 30 %, a bude praćena visokim temperaturama i suvim južnim vetrom, transpiracija se naglo pojačava a korenov sistem nije u stanju obezbediti koren dovoljnom količinom vode, pa biljka crpi vodu iz plodova, koji zbog toga opadaju. Ta nepovoljnost našeg klimata može se ukloniti povećanjem relativne vlage vazduha orošavanjem krošnje.
Niska relativna vlažnost vazduha kao i suvi vetrovi, isto nepovoljno deluju na ovu biljku. Zasenjivanjem područja oko stabala ili navodnjavanjem mogu se ublažiti sve posledice, može se smanjiti temperatura zemljišta u zoni korenovog sistema.

Zalivanje

Za mandarinu je neophodan proces navodnjavanja. Količina vode za ovaj sistem može biti ograničavajući činilac za gajenje mandarine koja je veoma osetljiva od maja do oktobra je od 3.000 do 5.000 l vode po hektaru.

Đubrenje

Prvo se obavlja meliorativno đubrenje zemljišta fosfornim i kalijumovim đubrivima količinom koja je potrebna na osnovu hemijske analize zemljišta. Đubrenjem se održava plodnost tj. nadoknađuje se količina hraniva koja se iznosi iz zemljišta. Kao najpovoljnija količina se preporučuje đubrenje sa 300 g azota, 140 g fosfora, kao i 200 g kalijuma po stablu mandarine u rodu. Stajnjak se dodaje krajem februara ili početkom marta zajedno s osnovnom mineralnom đubrenjem, koji se zaorava.

Orezivanje

Redovno rezanje mandarine se obavlja nakon prestanka opasnosti od mrazeva u martu, a letnje orezivanje se obavlja u aprilu za vreme vegetacije.Grančice koje rastu u unutrašnjosti krune se odstranjuju jer ne daju kvalitetne plodove. Skraćuju se i režu suve, bolesne grane, koje se preklapaju ili koje su oštećene. Tokom vegetacije se obavlja letnje rezanje, kao i skraćivanje izdanaka, kao i povijanje izdanaka ili uklanjanje uspravnih izdanaka.Rezanje tanjih grana se izvodi makazama, a rezanje debljih grana se izvodi testerom. Nakon rezanja sve veće rezove treba obavezno premazati kalem voskom. Orezane grane i grančice mandarine je potrebno skupiti i spaliti.Mandarina ima tendenciju stvaranja krošnje u obliku vaze, pa nije teško oblikovati upravo takav uzgojni oblik. U tom cilju može se već u rasadniku ili nakon sadnje intervenisati orezivanjem na željenu visinu. Obično se orezuje na visinu 40 do 60 cm, na onom delu gde je sadnica dovoljno zrela. Iz gornjih pupoljaka razvije se nekoliko bočnih izdanaka, od kojih se dobiju tri do četiri pravilno raspoređena izdanaka. Ostali izdanci moraju se odstraniti. Da bi izdanci dobili pravilan ugao granjanja od središnje ose, po­trebno ih je usmeriti. Kad primarne skeletne grane dostignu dužinu 30 do 40 cm i kad su na toj dužini zre­le, prekraćuju se da bi se tokom vegetacije iz njih dobili novi izdanci koji su zapravo sekundarne grane. Prekraćivanjem sekundarnih grana na istu dužinu dobijaju se gra­ne trećeg reda, a njihovim prekraćivanjem dobijaju se grane četvrtog reda, koje bi trebale biti rodne.

Berba mandarina

Berba se obavlja tokom sunčanog i suvog vremena. Zreli plodovi mandarine mogu da se beru brzim trzajem ruke sa polukružnim zaokretom jer se ne sme dogoditi da sa peteljkom na stablu ovog agruma ostane i deo kore. U praksi treba izbegavati ručnu berbu. Berba se vrši sa posebnim makazama za berbu mandarina jer su noževi ovih makaza malo zaobljeni i ispupčeni tako da ne povređuju koru. U slučaju nedostatka ovih posebnih makaza mogu se koristiti i obične voćarske makaze, ali sa zaobljenim vrhom.

S obzirom da plodovi mandarine ne sazrevaju istovremeno berba se obavlja u nekoliko navrata, sa razmakom od 5 do 8 dana. Najefikasnije je berbu izvršiti pomoću specijalnih torbi za berbu – tzv. kengur torbi koje se obese, a na dnu imaju svoju kopču za otvaranje i kada se torba napuni, odnese se nad gajbu, otvori se i tako se plodovi ne povređuju.

Bolesti

Bolesti koje najčešće napadaju mandarinu su:

  • Antrakoza
  • Palež lista mandarine
  • Kovrdžavost lista mandarine
  • Rak citrusa
  • Kasna mrlja
  • Truljenje korena
  • Tristeza

Štetočine

Najčešće štetočine koje napadaju mandarinu su:

  • Rđasta grinja
  • Crveni pauk
  • Sredozemna voćna muva
  • Crvena štitna vaš
  • Narandžina štitna vaš

Pitanje o proizvodu: Mandarina

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka