Opis
Uzgoj i nega
- Svetlost: Tekoma može rasti na punom suncu do delimične senke. Puno sunce, što znači najmanje šest sati direktne sunčeve svetlosti dnevno, daće najbolje cvetanje.
- Zemljište: Mogu tolerisati širok spektar tipova zemljišta, uključujući peskovita, ilovasta i glinovita zemljišta, imaju prirodni afinitet za zemljištima koja su vlažna, dobro drenirana, blago kisela do blago alkalna (opseg pH 6,0–8,0). Na izvornim lokacijama, često se nalaze u sezonskim močvarama i šumskim šikarama.
- Zalivanje: Tekoma voli umerenu količinu vlage u zemljištu, ali dobro podnosi sušu. Generalno, zalivanje im je potrebno samo kada postoje očigledni znaci uvenuća i usahnuća. U većini klimatskih uslova, tipične padavine će biti dovoljne da biljke budu zdrave.Tokom letnjih suša zahteva dosta zalivanja jer ima plitak koren. Zalivanje umereno jednom nedeljno.
- Đubrenje: Obično nije neophodno.
- Malčiranje: Poželjno.
- Prezimljavanje: Ovoj biljci nije potrebna zimska zaštita. Najbolje je da je jače orežete u kasnu jesen ili ranu zimu, najkasnije u rano proleće.Podnosi niske temperature i do -25 stepeni celzijusa sa manjim izmrzavanjima.
- Orezivanje: Redovno orezivanje je obavezno kako bi se kontrolisao rast i širenje. Skoro je nemoguće previše orezati ovu snažnu biljku. Tekoma cveta na novim stabljikama, pa orezujte rano u proleće pre nego što počne rast. Odrežite biljku skoro do nivoa zemlje, ostavljajući samo nekoliko pupoljaka. Takođe je u redu da se seče u kasnu jesen nakon što se lišće osuši i opadne. Ova vrsta agresivnog godišnje rezidbe je najbolji način da se biljka drži pod kontrolom. Takođe je može smanjiti tokom cele sezone, iako ćete možda žrtvovati nekoliko cvetova. Ako želite da uzgajate ovu puzavicu na konstrukciji kao što je garaža ili pomoćna zgrada, pokušajte da okačite žicu preko površine. Ovo joj daje nešto za šta se može pričvrstiti i olakšava vam brigu o neophodnoj rezidbi tokom vegetacije. Ako se redovno ne orezuje, razvijaće debele, drvenaste stabljike nalik na deblo koje može “zadaviti” okolno drveće, pa čak izavati da popucaju temelji u blizini.Kada se završi period cvetanja, treba je orezati, rezati izbojke na 5 do 7 pupoljaka. Na kraju svake vegetacije odrežite bočne izdanke tako da dosegnu samo nekoliko pupoljaka iza glavnog stabla. Oslobodite se slabog rasta, a ako je bilo koja stabljika oštećena, odrežite ih blizu osnove biljke.
- Štetočine i bolesti: Lisne uši, ljuskavi insekti i brašnaste bube su skloni da posećuju Tekomu u potrazi za hranom. Nažalost, ovi posetioci nanose štetu, ostavljajući smeđe mrlje, čak i uništavaju delove biljke ako se ne kontrolišu. Ako ih pronađete, uklonite ih rukom i proverite ponovo da biste bili sigurni da se ne vraćaju. Ako se vrate, pesticid je često sledeća opcija. Preporučuju se različiti proizvodi u zavisnosti od vrste posetioca i obima zaraze.