Opis
Profil i nega biljke Santolina chamaeciparissus – pamučne lavande:
- Vreme njene sadnje je proleće, posle mrazeva.
- Period cvetanja je od juna do avgusta.
- Vreme berbe cveta je tokom cvetanja a listova od leta do jeseni.
- Lokacija – sivoj santolini, koja je apsolutno otporna na toplotu, i na udare vetra, potrebno je veoma svetlo i sunčano mesto. Preporučljivo je i zaštićeno (zasenčeno) mesto, posebno u hladnijim predelima, kako bi Santolina chamaeciparissus preživeo zimu. Pogodne lokacije za sadnju su mesta sa direktnom izloženošću suncu.
- Zemljište – drenirano (veoma propusno) tlo je neophodno da bi se biljke dugoročno osećale dobro. Takođe treba da bude krečnjak i ne previše bogat hranljivim materijama.Kvalitet zemljišta koji joj odgovara je kamenito do peskovito, siromašno hranljivim materijama do umereno bogato hranljivim materijama, sa malo humusa i krečnjačko.
- Sadnja – Uglavnom, iz saksije se mogu saditi tokom cele godine, ali je bolje saditi sivu santolinu u proleće posle poslednjih mrazeva, kako bi imala dovoljno vremena da se ukoreni i dobro izraste pre prve zime. Pogodana je za samostalnu sadnju na stalnom mestu, raspoređena u manjim grupama ili u nizu kao bordura. Preporučeno rastojanje za sadnju u redu je oko 40 centimetara, a za žive ograde 25 centimetara jer tako postanu guste i brže formiraju živu ogradu.
- Zalivanje – nije neophodno, čak ni u dužim sušnim periodima.
- Đubrenje – bolje je ne koristiti đubriva.
- Orezivanje – potrebno ju je redovno orezivati da bi izgledala zdravo. Nakon cvetanja, preporučljivo je malo skratiti gornje listove stabljika, tako će biljke biti kompaktnije. Ako se izdanci grmlja raspadaju, to takođe može ukazivati na to da je tlo previše bogato hranljivim materijama. Za razliku od tipičnih višegodišnjih biljaka, izdanci Santolina chamaeciparissus se ne odsecaju blizu zemlje ni u jesen ni u proleće. Međutim, možete ih skratiti ako je potrebno.
- Bolesti i štetočine – Eterična ulja sadržana u biljci je štite od bakterija, gljivica i štetočina.
- Prezimljavanje – u zavisnosti od lokacije i površine, preporučljivo je zaštititi biljke od mraza pokrivačem od šiblja. U hladnom godišnjem dobu, siva santolina je generalno ugroženija na dobro đubrenom i previše vlažnom zemljištu. Biljke u saksiji bolje je čuvati od mraza na svetlom mestu.
- Berba – Isecite cveće da se osuši, cveće igra važnu ulogu u naturopatiji. Uglavnom se koriste osušene. Da biste to uradili, odrežite potpuno rascvetale cvasti tako da uz cvet ostane duža stabljika. Najbolje je seći ujutru kada biljke više nisu vlažne. Cveće se vezuje u bukete koji se okače naopako za sušenje.Takođe možete da stavite sveže cveće kao buket u vazu ili činiju na baštenskom stolu da biste odbili komarce i voćne mušice.
- Upotreba kao lekovito bilje – za varenje, ujede insekata, iritirana koža, menstrualni grčevi, ujedi komaraca, grčevi u stomaku.
- Koristi se kao začinsko bilje: salata, čaj.
- Upotreba: na gredicama, bordurama uz staze, samostalnim ili grupnim sadnjama, cvetnim baštama, mediteranskim baštama, kamenjarima.
- Otpornost: otporna na vetrove i niske temperature (do -15 °C)