Pistać Pistacia Vera – kalemljena

1,500 RSD

Stabla pistaćija se oprašuju vetrom i zahtevaju sadnju i muških i ženskih stabala za uspešno oprašivanje i rađanje plodova. Dakle, ako želite voće, potrebni su vam muški i ženski primerak sadnice. Ali možete kupiti primerke sadnica sa kalemljenim granama oba pola (kao što su kod nas).To su dugovečne biljke koje mogu da žive i nekoliko stotina godina,svoju maksimalnu proizvodnju ploda dostižu oko 20 godina nakon sadnje.

Drveće pistaća najbolje raste na područijima gde su duga i topla leta, jer ne podnose vlagu i jako hladne zime.Otporan je na sušu. Visina rasta je do 7-9m, voli dobro osunčane pozicije, dobro drenirano glinovito-peščano- ilovaso zemljište. Rađa u 5 godini nakon sadnje. Nema velike zahteve za zalivanjem. Može pretrpeti visoke temperaturne i do +42 °C i uzgajati se na terenima do 1.200 m n/v.

Sadnja pistaća

Kako bi se postigle najbolje gajene osobine, pistać se kao ostale voćne vrste, preporučuje sadnja kalemljeni pre nego sejanaca. Sadnju je najbolje obaviti u jesen, kako bi se do proleća mlada biljka mogla pripremiti i razviti koren.

Opis

Uslovi za gajenja pistaća

Sorte

Pistacia vera “Kerman” je ženska sorta, dok je Pistacia vera “Peters” muška.Budući da se radi o dvodomoj vrsti, potrebno je obratiti pažnju da se u zasadu stabla sa ženskim cvetovima, nalazi i stablo s muškim cvetovima kako bi se omogućilo oprašivanje. „Muška“ i „ženska“ stabla mogu se razlikovati oblikom lista – „muški“ su listovi tamnozelene boje s duguljastim listićima, a „ženski“ svetlozeleni s velikim listićima.

Bolesti i štetočine

Ako je Pistacia veri bila topla zima, mogu je napasti lisne vaši. Najveće probleme izaziva previše vlažna podloga, što dovodi do truljenja korena.Treba voditi računa da je ne napadne trulež krune, armilarija, trulež korena i verticilijumsko uvenuće.

Koren je razgranat i može prodreti u zemljište i do 7 metara kako bi pronašao vodu.Radi se o kulturi koja traži osunčane prostore i može izdržati dugu sušu i visoke temperature. Koren prodire duboko i omogućuje iskorištavanje vode i na velikim dubinama u zemljištu.

Cvetovi se pojavljuju u aprilu. Blago crveni ženski cvetovi pojavljuju se u duplim grozdovima od nekoliko stotina pojedinačnih cvetova. Cveće oprašuje vetar, ali primercima u saksiji će možda trebati pomoć sa finom četkom.

Ženski cvetovi Pistacia vera razvijaju se u dugačke orašaste plodove, dugačke nešto preko 1 cm, sa mesnatom zelenom ljuskom (koja kasnije pocrveni), a zatim se rascepe orašasti plodovi (unutra se nalazi jezgro okruženo tvrdom, tankom ljuskom) u kojima se nalazi seme koje se peče i jede. Samo seme ima tendenciju da bude trouglasto i malo zgnječeno.

Lokacija

Drveće pistaćija voli sunčano i vruće vreme, tako da je prozor okrenut prema jugu,za saksijske biljke idealan. Pistacia vera nije naročito otporna na niske zimske temperature (koristiti zaštitne agril folije), ali biljka može tolerisati temperature oko 10 Celzijusa. Biljke pistaćija u saksiji vole da leto provode na mestu zaštićenom od vetra i kiše, na balkonu ili terasi, dok zimu treba provoditi na manje ili više osvetljenom mestu sa niskim temperaturama. Tamnija lokacija bi bila prihvatljiva, jer je drvo pistaćija golo tokom zime. Drvo dobro podnosi suv vazduh. Svim primercima koji zimuju napolju (opcija u zonama sa veoma blagim zimama) potreban je debeo sloj malča kao zimska zaštita korenskog sistema.

Zalivanje

Drvo pistacija zahteva umereno zalivanje. Možete dozvoliti da se zemlja osuši nekoliko dana između dva zalivanja, zatim ga temeljno zalijte većom količinom vode. Alternativno, možete staviti celu saksiju u lonac sa vodom tako da koren biljke zaista može da upije vodu. Idealno bi bilo kada bi se koristila vodu bez krečanjaka (sa česme) za zalivanje biljke, inače će se na listovima pojaviti ružni tragovi. Međutim, biljke pistaćija uglavnom tolerišu vodu koja sadrži krečnjak.

Đubrenje

Pistacia vera treba malo hranljivih materija. Biljku treba prihraniti svakih 14 dana tokom vegetacije koristeći bilo kompletno organsko đubrivo u vodi ili štapiće za đubrenje.

Orezivanje

Najbolje je rezati na početku vegetacije ili nakon što su plodovi pistaćija ubrani u ranu jesen. Međutim, obično je potrebno samo da ukloniti mrtve i zapletene grane.

Prezimljavanje

Pistacia vera voli blage zime, bez zaštite bi trebala da prezimi na 10 stepeni Celzijusa. Temperatura može čak pasti do smrzavanja na kratak period. Hladne temperature su joj neophodne da bi se stimulisalo cvetanje i proizvodnja plodova.

Zemljište

Budući da razgranati koren raste duboko, pistać nema prevelike zahteve prema zemljištu. Treba imati na umu da se radi o dugoživećoj kulturi kod koje se presađivanje ne preporučuje pa je pistać potrebno odmah zasaditi na teren na kojem je planirano gajenje. Pogoduju mu duboka i glinena zemljišta.

Berba i prinos

Pistać obično donosi plod u petoj ukoliko je biljka kalemljena. Plodovi sazrevaju od jula do avgusta. Rod se može očekivati svake godine, a biljka obilno rodi svake treće do pete godine. Smatra se da starija stabla mogu dati 50 kg ploda s ljuskom, odnosno 30 kg ploda bez ljuske.

Dodatne informacije

Dimenzije 100-120 cm

Pitanje o proizvodu: Pistać Pistacia Vera - kalemljena

Ukoliko trebate dodatne informacije o proizvodu, ispunite formular. Odgovorićemo Vam u što kraćem roku.

    Vaše ime

    Vaš email

    Vaša poruka